BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

Kadının Pantolon Giymesi”Araştırma”

Posted by bbcislam Temmuz 14, 2009


  

PANTOLONUN TARİHİ

Sirval giyiniz!.. Çünkü sirval, elbisenin en iyi örtenidir. Dışarı çıktıklarında hanımlarınızı da sirvalle koruyunuz! (İbn-i Adiyy) İslam`dan önceki Araplarda kadın ve erkekler entarilerinin altında başka örtecek bir şey giymezlerdi. Bu giyim her ne kadar tesettürü temin ediyorsa da açılma riskinden de uzak değildi. Yere düşmelerde, rüzgar esmelerinde, merdivenden inip çıkmalarda hep görünme ve teşhir riski söz konusu oluyordu. Peygamberimiz tesettürü bu risklerden kurtarıp güvenilir bir teminat altına almak için, erkek ve kadınlara ayrıca sirval giymelerini tavsiye etti. Sirval, entarinin altında giyilen, şalvar tipinde geniş ve uzun bir giysidir.
Bakınca kabaları teşhir eden dar bir dış giysi olan pantolon cinsi değildir. Sirvalin üzerinde en azından kabaları örterek aşağılara uzanan bir başka giysi mutlaka bulunmaktadır
*Peki, hanımların etek, pardüsü, çarşaf gibi üst giyeceklerin altına pantolon giymeleri câiz olur mu?
Bu da olmaz. Çünkü konumu ne olursa olsun pantolon, bir erkek kıyafetidir. `Kadınlardan erkek giyimi, erkeklerden kadın giyimi giyerek karşı cinse benzeyenlere…` diye başlayan hadiste lânet bedduası vardır. Bu ikaz dikkate alan hanımlar, giyimlerinde birinci olarak tesettürü esas aldıkları gibi, ikinci olarak da erkeğe benzememeyi esas alırlar.
Bir olay vesilesiyle, Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz`in hadislerinden birinde sirval kelimesi geçer. Nedir sirval?
Önce olayı özetleyelim:
Peygamberimiz (s.a.v.) Hz. Ali (r.a.) ile Bâki mezarlığında iken yoldan eşeğe binmiş bir kadın geçiyordu.
Hava az yağışlı olduğundan eşeğin ayağı bir çukura girdi. Hayvan tökezleyince kadın yere düştü. Peygamberimiz (s.a.v.) hemen yüzünü ters tarafa çevirdi.
Ya Rasülûllah! Kadının üstünde sirval var dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.):
`Allah`ım!
Sirval giyen kadınları bağışla. Ey insanlar! Hepiniz sirval giyiniz. Kadınlarınız dışarıya çıkacakları zaman sirval kadar örtülmesi gereken yerleri örten birşey yoktur.` buyurmuşlardır. (Beyhaki, Edep. Şuabü`l-İman. Dârkutni, el-Efrâd, el-Kenz: 8/55. Hayatü`s-Sahabe: 3/367)
Burada geçen sirval ne demektir?
Sirval: Uzun ve vücudu belli etmeyen bolluktaki don demektir.
Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvar tipinde bir dondur. Bu derece bolluktaki donun kimseyi rahatsız etmeyeceği ayrıca tesettürü muhafaza edeceği malumdur.
Bazı zevat sirvali pantolon olarak açıklıyor ve üzerinde bir giyim olması halinde kadınların pantolon giyebileceklerini ifade ediyorlar. Bu hatalı ve zorlamalı bir beyandır. Asla isabetli de değildir.
Silvar, asla pantolon olamaz; o bir dondur.
Diz kapaklarına kadar dar bir üst elbise giyip, dizden aşağısında sadece pantolon bulunması sünnet ölçülerinden giyim şekli değildir ve tesettürü de oluşturmaz. Böyle giyinen kadın da tesettürlü değildir.

*Asya’da hem erkekler, hem kadınlar pantolon giyerdi. Asya uygarlıklarında pantolon soğuğa karşı giyilen, rahatlığı ve kendine güveni simgeleyen bir giysiydi. Aynı dönemlerde roman ve Yunan uygarlıklarında hem kadnı, hem de erkekler tunikleri tercih ediyordu.
*4. Yüzyılda Avrupalı kadınlar, Persler’den görüp pantolon giymeye başladılar. O günlerde pantolon erkek giysisi gibi görülmüyordu.
*Orta Çağ’da pantolon önyargı oluşturmaya başladı. Kadınlar elbiseye yöneldiler.
*Fransız Devrimi sonrasında erkekler yüksek ökçeli ayakkabı ve ipek külotlu çorap giymekten ve pudralı peruk takmaktan vazgeçtiler ve pantolonu sahiplendiler.
*19.yüzyılda kadınlar ata binerken pantolon giyiyorlardı ama binicilik dışında pantolonlarını kabarık eteklerinin altında gizliyorlardı.
*19. yüzyıla kadar kemerler çok revaçtaydı, kemerlerin popüleritesi pantolonlarda düğme kullanımı başlar başlamaz azaldı.
*19. yüzyılın sonrlarında Kadın Hakları Hareketi, pantolon konusunu gündeme getirdi ve eteğin kadınların rahat davranmasını önlediği konusunda tartışma başlattı. Feminist eylemci Amelia Bloomer kadınların her ortamda giyebilecekleri pantolonlar tasarladı.
*Blue jean kadın ve erkekleri pantolonda buluşturan ilk ürün olarak kabul gördü.
*1970’lere kadar dünyanın bir çok yerinde kadınların ofislerde, kamu sektöründe ve eğitmen olarak bulundukları yerlerde pantolon giymesi yasaktı.
*1850’lerde çadır bezi üreticisi olarak çalışan Levi Strauss akıl dolu bir gözlem sonucu yine akıl dolu bir fikir ortaya attı. Madenci ve petrol işçilerinin pantolonları yaptıkları işe dayanıklı ve uygun olmadığından kolayca yırtılıyordu. Bunun üzerine Strauss bir kaç çadır bezi parçasını dikerek işçilerin 2-3 kullanmadan sonra harap olan pantolonlarına bir çözüm getirmeyi denedi. İlk ürettiği pantolonlar o kadar rahat olmamasına rağmen inanılmaz dayanıklıydı. Sonra Denim’i kullanmasıyla (Denim, kumaş boyasıdır kumaş üzerindeki küçük lekecikleri gizlemek için kullanılır) pantolonlar daha kullanışlı, şık ve bir o kadar da dayanıklı duruma geldi. Böylelikle Amerika’da bir blue jean akımı başlamış oldu. İlk başta sadece madenci ve petrol işçileri kot pantolonlar şimdi artık tüm insanlar tarafından yoğun bir biçimde kullanılmakta.
KADININ PANTOLON GİYMESİ
*Önemli olan avretini örtmek olduğuna göre, kadının bunu pantolon giyerek sağlaması yeterli olmaz mı?
Başka bir münasebetle de anlatmaya çalıştığımız gibi kadının giyiminde aranan şartlardan biri de erkek elbisesine benzememesidir. Rasulüllah Efendimiz’in (s.a.s) “Allah kadına benzeyen (kadınlaşan) erkeğe ve erkeğe benzeyen (erkekleşen) kadına lânet etmiştir” hadîs-i şerîfleri, öncelikle giyim-kuşamdaki benzeyişi anlatır. Buna göre erkek gibi pantolon giyinen bir kadın, avretini örtme emrini yerine getirmiş olsa dahî, erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günahtan kurtulamaz. Giydiği pantolon dar olur da vücut hatlarını ortaya koyarsa, fitneye (helâl olmayan cinsel duygulara) sebep olacağı için ayrıca günah işlemiş olur.Ancak kadınların “cilbâb”larının (dışlık örtülerinin) altından pantolon giymeleri mahzurlu olmadığı gibi övülen bir uygulamadır. Hz. Ali Efendimizin aktardığına göre: “Bulutlu ve yağmurlu bir günde Bakî’de Rasûlüllah’la beraberdik. Merkebe binmiş bir kadın geçiyordu. Merkepten düşecek oldu da Rasûlüllah (bir ,yeri açılır endişesiyle) ondan yüzünü döndü. Orada bulunanlar: Kadının pantolonu (sirvalı) var (üzeri açılmaz) dediler de Rasûlüllah: “Pantolonlar (sirvaller) edinin. Çünkü onlar en iyi örten elbiselerinizdendir. Kadınlarınızı (avretini) da dışarı çıktıklarında onlarla koruyun.” buyurdular.” (Hadîsi; Ukaylî, Ibn Adîy (Kâmil’de) ve Beyhakî (el-Edep’te) rivâyet etmişlerdir. Suyûti “zayıf” işaretini koymustur. bk. Münâvi, Feyzu’1-Kadîr I/109-110) Bir başka rivâyette ise, kadının o hâli hoşuna gittiğinden ötürü:
“Allah sirval giyen kadınlara merhamet eylesin.” buyurdular.(Hadîsi; Dârakutnî (el-Efrâd’da), Hâkim (Tarihinde), Beyhakî (Su’abul-imânda), Hatîp (el-Müttefek’te) rivâyet etmişlerdir. Münâvî zayıf oluşunu anlatır. bk. IV/22-23) Hattâ bizzat Rasûlüllah Efendimizin de “sirval” satın aldığı rivâyet edilmiş ve kendisinin giydiği bilinmediğine göre, hanımları için satın almış olabilir, denmiştir.(Münâvî, age I/110) Ne var ki, bu her iki hadîs de zayıftır ama, aksi de söylenmediğine göre, bunlarla amel edilmesinde bir sakınca yoktur. Yani kadın dışlığının altından pântolon (sirval) giyebilir. Bunu daha iyi örtünmek için yapmışsa güzel bir iş yapmış olur.Ancak hadîslerde geçen “sirval”ı tamı tamına bugünkü pantolonlar gibi anlamak da yanlış olur. Eğer paçaları görülecekse onları erkek pantolonu paçalarından farklı yapmalıdır. Aslında Anadolu kadınlarının giydiği ve “dizlik” tabir edilen uzun içdonu “sirval” tarifine daha yakındır. (Allah’u a’lem)
(İslam Fıkhı Ansiklopedisi)
*

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: