BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

Svat Vadisi operasyonu bitiyormu?

Posted by bbcislam Haziran 19, 2009


pakistan

Pakistan Savunma bakanı Ahmed Muhtar, Svat Vadisi’nde ordunun Taleban militanlarına karşı yürüttüğü operasyonların tamamlanmak üzere olduğunu ve çatışmalardan kaçan halkın yarından itibaren evlerine dönebileceğini bildirdi.


Bakan, savaşın bundan sonraki aşamasının Pakistan’daki Taleban hareketinin lideri Beytullah Mesud’u hedef alacağını söyledi. Beytullah Mesud’un ana karargâhı Afganistan sınırındaki dağlık aşiret bölgelerinde bulunuyor.

Pakistan güçlerinin Taleban’a yönelik operasyonu, Taleban birliklerinin başkentin 100 km. kadar yakınına ulaşmaları üzerine başlatılmıştı.

Taleban güçlerini geri püskürtme amaçlı yoğun operasyon Svat Vadisi’nde ve çevresindeki bölgelerde yaşayanların kaçmasına yol açmıştı. Bölgeden göçedenlerin sayısı 2 milyonu bulmuştu.

Göçmenlerin büyük çoğunluğu, yakınları ya da diğer kişilerin yanına sığınarak çok kalabalık konutlarda yaşamaya başladı. Diğer mülteciler de kamplarda ve okul gibi kamu kurumlarında barındırılıyor.

Pakistan Savunma Bakanı Svat Vadisi’nden kaçanların yarından itibaren evlerine dönebileceklerini söyledi ama, Birleşmiş Milletler, bölge halkının güvenliği ve yaşam koşulları konusunda hala büyük kaygılar bulunduğunu belirtti.

Kamplarda ve başka ailelerin yanında büyük zorluklar içinde yaşayan mültecilerin çoğu da, ancak güvenli olacağına kesin kanaat getirdikten sonra evlerine döneceklerini söylüyorlar.

Birçok ailenin erkeği, mal ve mülkü, tarla ve hayvanları korumak amacıyla bölgede kalmıştı. Evlerinden kaçan yaşlılar, kadın ve çocuklarsa, geri dönmeden önce, yaşadıkları yerlerde güvenlik sağlandığından emin olmak istiyorlar.

Birçok mülteci, Svat Vadisi’nin hâlâ istikrarlı olmadığından ve hükümetin kendilerine gereken korumayı sağlayabileceğinden kaygılı.

Yaygın kaygılardan biri de, Taleban milisleriyle onları destekleyenlerin, aslında yalnızca yer değiştirerek dağlara çekilmiş oldukları yönünde. Ordunun dikkatini Güney Veziristan’a çevirmesi ardından, bu güçlerin, geri döneceğine inanılıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: