BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

İnsanlar adeta hipnotize edilmiş gibi ……!!

Posted by bbcislam Haziran 18, 2009


asd

İnsanlar adeta hipnotize edilmiş gibi, trans halinde, yani: düşünmeyen, sorgulamayan başka şeylerin etkisindeler!!!

“Onlar sağır, dilsiz ve kördürler. Zira akletmezler. ” (Bakara 171)

Baktığında görmemek, söylenildiğinde duymamak farkında olmamaktır. Ve farkında olmamakta uyuyor olmaktır! Zira uyuyanlar, akıllarını kendi iradeleri doğrultusunda kullanamazlar. Halbuki uyanık olup, uyanmış olanlar; baktıklarında görecek, söylenildiğinde de işetecek ve bunun doğal sonucu olarak akıllarını kullanacaklardır…

Modern zamanların savaşçıları ve modern insanları kelimenin en kestirme tabiriyle derin bir uykuda, hem de uyurgezer bir uykudadırlar. Bu uyku onların benliklerini öyle sarmış bir durumdadır ki, onlara baktığında gözleri açık, konuştuğunda seni dinler görürsün. Ama ne gördükleriyle ve ne de dinledikleriyle bir alakaları vardır. Onlar bu halleriyle adeta transa geçmişlerdir. Gördükleri ve duydukları akılarını çalıştırmak için değildir, çünkü sahip oldukları akılları, görüp duyduklarına karşı kör ve sağır kesilmiştir…Bu halleriyle adeta insanlıklarından sıyrılmışlardır. Halbuki, insanı insan yapan, onun her türlü davranışlarına anlam kazandıran ve sorumluluk altına girmesini sağlayan şey aklıdır. Din, akıllılara gönderilmiştir. akıl “bilgi edinmeye yarayan bir güç” ve “bu güç ile elde edilen bilgi” şeklinde tarif edilmiştir. İnsan aklı sayesinde taklitten kurtulur. Neye, niçin inandığını kavrar. İslam dini akıl sahibi insanları muhatap alır ve onlara sorumluluk yükler. “Aklı olmayanın dini de yoktur” ifadesini bu anlamda düşünmek gerekir. Aklın görevi; araştırma, düşünme ve gerçeği bulmadır. Araştırmayan, düşünmeyen akıl, görevini yerine getirmemiş akıldır ki, sahibini hayvandan daha aşağı duruma sürükler. Akıl çalışmayınca görevini yerine getiremez ve sahibini taklit bataklığına düşürür. Taklit ise, araştırma ve düşünmenin baş düşmanıdır. Allah, kitabında taklidi, donukluğu kınarken, araştırıcı aklı övmektedir. İslam taklitçiliğe karşı çıkmıştır. Çünkü taklitçilik, Allah’ın insana en büyük nimetlerinden olan aklı kullanmamak (bir nevi akılsızlık), başkalarına körü körüne uymaktır. Bu da taklit ettiklerinin gördüklerini görmek, taklit ettiklerinin duyduklarını duymak yani aklı devre dışı bırakıp trans halinde olmaktan başka bir şey değildir.Yazık akıllarını kiraya verenlere.Yazık, şeytana-tağutlara ve bunların yandaşlarının ninnileriyle uyuyanlara.

İşte modern savaşçı ve modern insan akletmezliğin derin uykusunda, kendilerine okunan masallar ve piş piş nidalarıyla sorgulamadan-tamam efendimci bir şekilde, rüya görmektedirler…Fakat Allah Teala şöyle buyurmaktadır:

Allah katında canlıların en kötüsü, düşünmeyen,(akletmeyen) gerçeği kavramayan sağır ve dilsizlerdir. “(Enfal 22)

Ey Müslüman savaşçı, bugün senin tebliğini dinlemeye gelenlerin içinde sanki anlayacak kalbleri ve işitecek kulakları yokmuş gibi sözlerini duydukları halde anlayamayan nicelerini göreceksin. Bu tipler insanlar arasında çoktur. Onlara her kuşakta her toplumda her yerde her zaman rastlanabilir. Bunlar görünüşte Hz. Adem’in soyundan gelme insanlardır. Fakat işittikleri Tevhid çağrısına karşı sanki onu hiç işitmemiş gibi tepki gösterirler. İşte bunların kulakları sanki fonksiyonunu yerine getiremeyecek derecede sağır gibidir. İdrakleri, kavrama yetenekleri de sanki bir kılıf içinde saklanmıştır da kulakları ile işittikleri sözlerin anlamı bu kılıfları aşıp içeriye girememektedir!

Onlardan seni dinleyenler de vardır. Biz, kalplerinin üzerine onu anlamalarını engelleyici perdeler, kulaklarına da ağırlık yaptık. Onlar, bütün ayetleri görseler yine de onlara iman etmezler. Hatta sana geldiklerinde seninle tartışırlar ve küfreden o kimseler: “Bu, öncekilerin masallarından başka birşey değildir” derler.(Enam 25)

Müslüman savaşçı akıl sahibidir. Hatta Kurani tabiriyle “temiz akıl sahipleri!” dirler. Böyle nitelenmelerinin yegâne sebebi; uyuyan ve taklitçi olan modern savaşçıların aksine uyanık olmalarıdır. Onlar kendilerini yaratan Rableriyle olan bağları, O’nun için verdikleri mücadeleleriyle uyanıktırlar. Ne şeytanların ne de tağutların mırıltı ve homurtuları onları, bu uyanık olma durumunu etkileyip transa geçiremez.

Ey ancak çelikten kalkanlar arkasında ve savaş meydanlarında olmaya cesaret edemeyen masa başı şövalyeleri! Ey insansız casus uçaklar kullanan modern savaşçılar; akıl etmeyişiniz, Tevhidi çağrıya karşı kulaklarınıza işitmeyi engelleyici şeytani ve tağuti ninniler ille ağırlıklar koyuşunuz, çılgınca yanan ateşin halkı arasında olmanızın yegâne nedenidir;
Ve derler ki: “Eğer dinlemiş olsaydık ya da akıl etmiş olsaydık, şu çılgınca yanan ateşin halkı arasında olmayacaktık.” (Mülk 10)

Reklamlar

3 Yanıt to “İnsanlar adeta hipnotize edilmiş gibi ……!!”

 1. mucahidun said

  Allah razı olsun güzel bir yazı fakat yazı sahibi kim belli değil selam ve dua ile.

 2. bbcislam said

  Kaynak: Müslüman Savaşçı

  Sadık Tekin

  · Çıra Yayıncılık

 3. Mehmet said

  Öncelikle böylesine güzel bir site yapan master arkadaşımı canı gönülden tebrik ediyorum. Kardeşimden rica etsem bana resimdeki kişinin kim olduğunu mail adresime gönderirmisiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: