BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

İşte Türkan Saylan !!!

Posted by bbcislam Haziran 17, 2009


“Çocukların namaz kılmasını değil, bale yapmasını istiyorum”
türkan saylan

Türkan Saylan, Kemalizm’in yılmaz savunucusu, son nefesine kadar inançlarının takipçisi oldu. Başörtüsü yasaklarını savunmasıyla,İslamcılıkla yaptığı mücadeleyle, üniversiteli kız öğrencilerinin başörtüsünü çıkartması için kurduğu “ikna odaları”yla hatırlanacak

Türkiye, önemli bir Kemalist devrimcisini yitirdi.

ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, Ergenekon Örgütüyle girdiği ilişkiyle gündeme gelse de, Türkiye halkı onu İslamcılıkla verdiği amansız mücadeleyle tanıyacak.

İstanbul Üniversitesinde 1997 yılında başlayan başörtüsü yasaklarının psikolojik zeminini kuran kişi olan Saylan, dönemin rektör yardımcısı CHP Milletvekili Nur Serter ve Prof. Necla Arat ile birlikte “ikna odaları” ismiyle bilinen psikolojik müdahale odalarını kurmuştu.

Saylan bu odalarda üniversiteye yeni başlayan yüzlerce başörtülü kız öğrencinin, kamera kaydı eşliğinde sorgulanmasında aktif rol almıştı.

1997 yılında verdiği bir konferansta söylediği sözler ise çok tartışılmıştı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan, Türkleri barbarlıkla suçlamış, İslam Peygamberinin ismi olan “Muhammet” ismi dahil halkla ilgili sert sözler sarfemişti.
İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi’nde ‘Türkiye’mizin çağdaşlaşma sürecinde laiklik’ konulu toplantıda konuşan Saylan, Türk milletinin tarih boyunca hep yakıp yıktığını öne sürmüştü.

İşte o konuşmadan bazı pasajlar:

“Türkler hep başkalarının yaptığını yıkmış”
“Biz Türkler hep akın etmişiz; yakıp yıkmışız, başkalarının yaptıklarını yakıp yıkmışız. Şimdi kendi yaptıklarımızı yıkıyoruz. Nedir bu alışkanlık. Biz yakıp yıkmak için var değiliz. Biz yaratmak, geliştirmek ve çağın üstüne geçmek için varız.”

Namaz değil, bale

Çocukların namaz kılmasını değil, bale yapmasını istediklerini dile getiren Saylan, şunları söylemişti: “Türkiye’nin bölünmesine, ırkçılığa yönelmesine, binlerce yıl öncesinin Arap ve İran âdetlerinin gelmesine karşıyız. Çocuklarımızın sıra üstünde namaz kılmasını değil bale yapmasını istiyoruz. İnancın insanların iç dünyasında saklı olmasını istiyoruz.”

Muhammed!
Konuşmasında Gençlik Korosu’nu yöneten müzisyenin isminin Muhammed olmasından yakınan Saylan, “Gençlik Orkestrası’nı yaratan ve yöneten arkadaşımızın ismi Muhammed. Düşünebiliyor musunuz buradaki ironiyi?” yorumunu yapmıştı.

Türkan Saylan, İslami değerler ve kimlik karşısında verdiği mücadeleyle “Kemalist savaşçı” ismini almıştı.

Saylan’ın cenazesi bugün ikindi namazını müteakib Teşvikiye Camiinden kaldırılacak.

Reklamlar

2 Yanıt to “İşte Türkan Saylan !!!”

  1. islamic said

    mekanı ateşe kavuştu..mutluluklar..))

  2. ŞEHADET SEVDALISI said

    türkiye bi pisliği kaybetti ah ne kadar üzücü..gebersin pis kafir…bi de camiden kaldıracaklarmış kafirin cesedini.hiçölmeyecem sanmıştı heralde bu karı…Allah cezasını verir inşallah..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: