BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

Afganistan el-Kaide’sinden Türk halkına mesajlar

Posted by bbcislam Haziran 11, 2009


afganistan elkaide

Kaide’ye yakınlığıyla bilinen Tâifetü’l Mansura adlı web sitesi El-Kaide’nin Afganistan sorumlusu olan Mustafa Ebu’l Yezid’in Türkiye halkına nasihatlarını içeren bir video yayınladı. Ebu’l Yezid’in açıklamasının tamamını sizlere sunuyoruz:

“Türk Halkına Nasihatler”

Allah’ın selamı, rahmet ve bereketi üzerinize olsun. Allah azze ve celle den bizi ve sizi sevdiği ve razı olduğu şeylerde muvaffak kılmasını, dinine hizmet noktasında bizi kullanmasını, bizi yolunda Mücahidlerden kılmasını, amellerimizi kabul etmesini ve bu amelleri sadece kendi veçhi için halis kılmasını dileriz. Bundan sonra;

Bizler sizin Afganistan’da ki kardeşleriniziz. Sizlere selamlarımızı iletiyor bununla beraber size bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Birinci tavsiye: Müslüman kardeşlerinizle iyi muamelelerde bulunmanızdır. Bizler Türkiye’de ki Müslümanları kardeşlerimiz olarak görmekteyiz. İslam ümmeti tek bir ümmettir, Allah azze ve celle nin de buyurduğu gibi: “Doğrusu bu sizin ümmetiniz, tek bir ümmettir. Bende sizin Rabbinizim. O halde bana kulluk edin” [Enbiya: 93] O halde İslam ümmeti bizim her yerde ki ümmetimizdir. Türkiye’de, Arap Ülkelerinde, Pakistan’da ve her yerde İslam ümmeti tek bir ümmettir. O halde bizim tüm Müslümanlarla uhuvvet ve muhabbetle muamele etmemiz gerekmektedir. Allah azze ve celle nin buyurduğu gibi: “Ancak müminler kardeştir.” [Hucurat: 10] O halde her bir mümin, müminlerin kardeşidir. O halde iman, İslam üzere bulundukları ve İslamları ortadan kalkmadığı sürece onlar bizim kardeşlerimizdir. Hatta bir takım masiyet ve günahlara girseler bile onlar bizim kardeşlerimizdirler. Onlarla güzellikle, rahmetle ve özlemle muamele etmemiz gerekir. Tıpkı Peygamberimiz Muhammed (s.a.v)’in dediği gibi: “Mü’minin mü’mine dayanışması, parçaları birbirine bağlayıp kuvvetlendiren bina gibidir.” [Buhari – Müslim] Yine aynı şekilde Nebi (s.a.v) bize Allah’ın kardeş kulları olmamızı tavsiye etmiştir: “Birbirinize haset etmeyin, birbirinize buğz etmeyin, birbirinizi –ticarette – kandırmayın Allah’ın kardeş kulları olun” Bizler Allah’ın kulları birbirimizin kardeşiyiz.

Bundan dolayı Müslümanlarla böyle bir üslüpla muamele etmeliyiz. Şeyh Usame’nin ve Şeyh Eymen’in –Allah onları korusun- hutbelerini dinleyen kişi onların bütün İslam ümmetine hitap ettiğini, mücahidlerle İslam ümmetini ayırmadığını görür. Zaten mücahidler İslam ümmetindendirler. Bizler bu ümmetten bir parçayız, ondan ayrı ya da kopuk değiliz. Bizler bu ümmetin oğullarıyız, veliahtlarıyız. Bizler bu ümmeti izzetlendirme ve bu ümmetin önder bir ümmet olma hususunda hırslı insanlarız. O halde size tüm Müslümanlarla iyilikle muamele etmenizi ve onlara karşı büyüklenmemenizi, onlarla olan muamelenizin rahmet, şefkat ve Allah için sevgi muamelesi olmasını size tavsiye ediyorum.

İkinci tavsiye ise: Muhakkak ki cihad için fazla mal gerekmektedir. Cihad sahaları çok mala ihtiyaç duymaktadır. Allah azze ve celle mal ile yapılan cihadı üstün kılmıştır. Hatta birçok ayette mal ile yapılan cihadı can ile yapılan cihaddan üstün tutmuştur. Bilakis tek bir ayet dışında bütün ayetlerde böyledir. Allah azze ve celle mal ile yapılan cihadı can ile yapılan cihaddan önde tutmuştur. Sebebi ise; mal ile yapılan cihadın önemidir. Mal ile yapılan cihad can ile yapılan cihadın esasıdır. Eğer ki mücahidin silahını, yemeğini, içeceğini ve cihad aletlerini alabilecek miktarda para yoksa mücahid bu şartlarda cihad edemez. İşte sahabeden bir takım insanların Nebi (s.a.v)’e gelip onları Allah yolunda taşımasını istemeleri böyle idi. Nebi (s.a.v) de onlara dedi ki: “‘Sizi bindirecek bir şey bulamıyorum’ dediğin zaman bu uğurda harcayacakları bir şeyi bulamadıklarından dolayı üzülüp gözlerinden yaş döke döke geri dönüp gidenlere…” [Tevbe: 92] Ve orada cihaddan geri kalmalarının sebebi onları cihada götürecek malın bulunmaması idi. İşte bundan dolayı Allah subhanehu ve teala Kur’an ayetlerinde Allah yolunda infak etmeyi emretmiş, teşvik etmiştir. Bu konuda ayetler çok olup bizler şuanda bunları tek tek sayamayız. Sizler Kur’an-ı Kerim’e müracaat edin. Göreceksiniz ki cihad yolunda infak hususunda oldukça teşvik vardır. Hatta Allah azze ve celle Allah yolunda malını infak eden kişinin malını yedi yüz kat arttırır. Allah azze ve celle nin buyurduğu gibi: “Mallarını Allah yolunda infak edenlerin örneği; yedi başak bitiren, her bir başakta yüz tane (tohum) bulunan bir tek tanenin örneği gibidir. Allah dilediğine kat kat arttırır. Allah (ihsanı) bol bol olandır, bilendir.” [Bakara: 261]

İşte bu şekilde birçok ayet teberrüye ve mal ile cihada teşvik etmektedir ki o farzdır. Nasıl ki can ile yapılan cihad farz ise mal ile yapılan cihadda farzdır. Ve bizim burada Afganistan’da çok fazla mal açığımız bulunmaktadır. Ve burada operasyonların zayıflığının sebebi malların yetersizliğidir. Ve birçok mücahid kendisiyle cihad edilebilecek olan malın bulunmamasından ötürü oturmakta, cihad etmemektedir. Hatta canlarını Allah yolunda kurban vermek isteyen birçok istişhadi kardeşlerimizi bile mal yetersizliği sebebiyle donatamıyoruz. O halde Allah’tan korkun ve Allah yolunda mal ile cihadda hırslı olun. Bu farzı – Allah yolunda mal ile cihad farizesini – yerine getirin.

Aynı şekilde Afganistan’da ki ve her yerde ki mücahid kardeşlerinize çokça dua etmenizi tavsiye ediyoruz. İşte bu dua mallardan ve her şeyden çok daha önemli ve güzeldir. Kardeşlerinize her zaman dua etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu günlerde gerçekleşen büyük fetihlerle ve Afganistan’da Amerika ve işbirlikçilerine karşı gerçekleşen zaferlerle sizi müjdeliyoruz. Geçtiğimiz aylarda büyük acılar tattılar. Allah’ın ihsanıyla onlardan oldukça fazla ölenler oldu. Araçlarının çoğu yerle bir edilip birçok uçakları da düşürüldü. Hamd ve minnet Allah’a aittir. Hatta Bush’un kendisi bunu itiraf etti ve dedi ki: “Geçtiğimiz aylar Afganistan’daki en zor ve çetin günlerdi.” Hamd ve minnet Allah’a aittir.

Aynı şekilde kardeşlerimizin nail oldukları şehadet menzileleriyle sizi müjdeliyoruz. Gerçekten bu büyük bir menziledir, büyük bir kurtuluştur. Şehid olan kardeşlerimiz buna nail oldular. Türk kardeşlerinde bu noktada nasipleri varmış. Onlardan da birçoğu şehid oldu. Bu Türkiye’de ki İslam ümmeti için bir şereftir. Allah’tan onları şehidlerden kılmasını ve Firdevsu’l- A’la ya yerleştirmesini, bizi ve sizi sevdiği ve razı olduğu şeylerde muvaffak kılmasını dileriz. Allah’ın selamı, rahmet ve bereketi üzerinize olsun.

Kardeşiniz Mustafa Ebu’l Yezid

Afganistan’daki Mücahidlerin Hizmetçisi
(Arap Mücahidlerin)

Allah’ın selamı, rahmet ve bereketi üzerinize olsun.

Reklamlar

2 Yanıt to “Afganistan el-Kaide’sinden Türk halkına mesajlar”

  1. NosracH said

    Videoyu göremedik ama daha önceden izlemiştim, Allah razı olsun.Rabb’imiz mücahid kardeşlerimizin yardımcısı olsun.

  2. ziya ışık el-katip said

    yaşamak nasıl, nerde, kiminle, niçin?..eğer doğmak istersen dağlarına, çöllerine ümmetin; birkaç damla göz yaşı,biraz ter ve biraz kan hediye et; belkide bir can ver şafakla kardeş olup…yalnızlığa,yokluğa inat…unutma sözünü;bir an düşün evrenin ötesini..ve hemen koyul yola çünkü menzile varanlar yoldakilerdir oturanlar değil. gözlerinin yanmaması için gözlerin kardeşlerinin ağladığı yerde olsun… en büyük teşvik yaşamaktır hep diri olmaktır;hatta ölümden sonra dahi yani şehid olmaktır…şehid olmaktır…şehit olmaktır…şehid olmaktır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: