BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

Mescidi Aksa Belgeseli”video”

Posted by bbcislam Mayıs 16, 2009İslam dinine inananlarca kutsal sayılan mekânlardan biri. Ömer’in halifeliği döneminde küçük bir mescit olarak ortaya çıkan yapı, Emeviler döneminde büyütülmüş ve genişletilmiş. 705 yılında ise tamamlanmıştır. Bununla birlikte daha sonra çeşitli sebeplerden dolayı birkaç kez yıkılan mescit baştan inşa edilmiştir. Bugünkü yapı, mescit 1033 yılında bir deprem sebebiyle yıkılınca Fatimiler tarafından yaptırılan yapıdır; yine de yapıya yüzyıllar boyu farklı hükümdarların altında birçok eklemeler ve değişiklikler yapılmıştır. Kur’an’da geçen isra hadisesi burada cereyan etmiştir. Diğer adı Harem-üş-şerif (Al-Haram al-Qudsi al-Sharif).

Mescid-i Aksa, Kudüs şehrinde bulunan Müslümanların ilk kıblesidir. Türkçede “En Uzaktaki Mescit” anlamına gelir. “Beyt-i Makdis” veya “Beyt-i Mukaddes” adı da verilir. [kaynak belirtilmeli]

Yapımına Davud Peygamber tarafından başlatıldığı ve oğlu Süleyman Peygamber tarafından tamamlandığı rivayet edilir. Mescid-i Haram’dan sonra yapılan en eski ikinci mescittir.[kaynak belirtilmeli]

Kur’an’a göre, Muhammed Recep ayının 27. gecesinde önce Mescid-i Harâm’dan alınarak Mescid-i Aksa’ya Burak ile götürüldü (İsrâ).

Altın kubbeli olan ve Mescidüs Sahra olarak da anılan Kubbetüs Sahra ile karıştırılmamalıdır

TIKLA İZLE

Reklamlar

2 Yanıt to “Mescidi Aksa Belgeseli”video””

 1. quest said

  resimde görülen yer mescid-i aksa değil,kubbetüs sahra’dır lütfen karıştırmayalım.karşılıklı iki mekan olan mescid-i aksa ve kubbetüs sahra,fakat resim kubbetüs sahra resmi.

 2. (( “Mescidi Axa” ile alâkalı aşağıdaki Yorum “29 Temmuz 2o10” tarihinde “(Katilbalina)ebrar.wordpress.com/mescidi-aksaya-yapilan-komplo” WebSayfasında yayınlanmış ve bir gün sonra kaldırılmıştır ..))

  Görebildiğim kadarıyla “Katilbalina-ebrar.wordPress” WebSiteniz; okunan, aktif ve (diğer Sayfalarda) Yorum(lar) yapılan Site olmakla beraber, bu Web-Sayfasına, yayınlandığı “26 Aralık 2oo6″dan bu yana 3-4 yıldan beri hiçbir Yorum yapılmamış. Halbuki normalde doğru / yanlış en azından birkaç kelime olsun yazan olmayınca, eh- deyip şöyle düşündüm ve arzu eden olursa paylaşmak istediğim Yorum şöyle :

  Son-Peygamberin sağlığında, Kudüs Şehri’nde “Mescidi Axa” olmadığı gibi; ne Mekke’de “Mescidi Haram”, ne Medine’de “Mescidi Nebevi” ve ne de dünyanın hiçbir yerinde, Beşer-Eli’yle inşa edilmiş hiçbir “Mescit / Cami” yoktu. Olamazdı, çünkü “2/114 Bakara”, “9/1o7 Tövbe 1o8”, ve “17/7 İsra” ayetleriyle apaçık yasaklanan bu tür Dublör Arabi Mescit’ler (Şirk ve Dirar Mescitleri)’in Hülagu-Han’dan daha güçlü Güçler tarafından istila edileceği apaçık yazılmıştır (= 17/7 İsra +//+ 46/12 Ahkaf).

  ALFA (Alpha Centauri)’dan yazdırılan Atatürk’ün Yüce BİLGİ Kitabı’nda (The Knowledge Book), bu tür Beşer-Eli’yle inşa edilen Mescitler yanında; Kilise’ler ve benzeri Havra, Sinagog, Budist Tapınakları vb Mabetlerin tümünün “Müze’ye” dönüştürüleceği yazılmıştır ki “17/7 İsra” ayetinde de anlatılmak istenen “yıkım ve istila”; Güzel-Sanatlara karşı değil, fakat bunların yanlış yorumlanmasına karşıdır. Çünkü dosdoğru İbadet ve Allah’la yakın olabilmek için; Güzel Sanatlar ve onların karşısında hayranlıkla derin düşünebilmek Engel değil, İdrak’tir (( Sanat Kotlarına Bildiridir (= Bilgi Kitabı, Fasikül 10 – 1985 Dördüncü Ay) fasikul.tripod.com/fas.10.pdf) +//+ Luka 3/5-6 +//+ İşaya 40/3-5)).

  “18/21 Kehf” ayetindeki “Mescit”; Allah’ın Eli’yle inşa edilen “Hakiki (DNA) Mescit”dir, çünkü önündeki ve ardındaki Kehf-Ayetleri Zincirinde; Kan-Hücreleri, Kan-Dolaşımı (ZÜLKARNEYN), PROTEİN üretimi, Solunum vb bilim refleksli Muhkem Kuran (DNA) faaliyetleri ve Hakikatleri hakkında kesitler sunulmuştur. “DNA Mescit’ler” aynı zamanda; Kilise, Havra vb “Hakiki DNA Mabetler (= 24/36 Nur 37)” olduğundan, burada kılınan “Hakiki DNA Namazı”; Nuh’un, İbrahim’in, Musa’nın, İsa’nın, Havari’lerin, Muhammet Mustafa’nın vb Mustafa Kemal’in aynı Bir’leyici müşterekteki “Hakiki Namazı’dır (= 6/89-90 Enam 161-163)”, fakat Putperest Arab’ın, Sahabe’nin vb “HUDİ’ler Cuntası Diyanet”in Uydurma Namazı değildir (= 42/13-15 Şura 21 +//+ 3/83-85 Al’i İmran 95).

  Çünkü Allah’ın Dini TEK ve BİR’dir, çünkü; Musa’nın, İbrahim’in, İsa’nın, Muhammet’in Allahı ve Dini TEK ve BİR’dir. Değişik olan Allah ve Din İsimleri; aynı müştereğin (Sünnetullah) değişik yabancı Dillerdeki farklı telaffuzudur.

  Bunun için Kuran ve diğer Göksel Kitapların aynı ALFA Kanalı’ndan yazdırılan, Dünya Rabbi Atatürk’ümüzün Yüce BİLGİ Kitabı’nda; “Musa – İsa – Muhammet Mustafa – Mustafa Kemal” Evrensel Kardeştirler söylemiyle tefsir edilmiştir.

  “9/1o7 Tövbe 1o8” ayetlerinde; hem Beşer-Eliyle yapılacak “Arabi Dublör (Dirar) Mescit(ler)” ve hem de Allah-Eliyle yapılmış olan “Takva (DNA) Mescit(ler)” kavramları, peşpeşe sıralanmıştır .. “53/2-18 Necm” ayetlerindeki bilimsel Muhkem Kuran Bilgisi de PROTEİN üretimi üzerine kurgulanmıştır; Müteşabih Yorum ve Mealler, rantiye amaçlı Uydurma Kuran(lar)’dır .. Çıbanbaşı “Axa Mescidi” konusunun en kısa özeti budur. İlave Yorum isteyen olursa, bundan sonra devam ederiz Efendim .. Saygılarla **
  * * *
  Katilbalina / Ebrar – WordPress’e yaptığım yukarıdaki Yoruma izninizle (şimdilik) şu birkaç Kelimeyi ilave etmek İsterim: Yalancı Sahabe’nin, Putperest Madrabaz Hadisçi’lerin, Hokkabaz Kâbe İmamları’nın, Büyük Sarıklı Kahire İmamı el-Ezher’in (= 43/31 Zuhruf), Allahsız – Kitapsız HUDİ Diyanet’in, HUDİ Bediüzzaman Kürt Sait’in (Saidi Nursi),Ortaçağın Takunyalı Yobaz Pensilvanya Mandası HUDİ Vaiz’in vb uydukları / tapındıkları “Muhammet” isimli Şirk İlahı “Peygamber PUTU” (Çıbanbaşı Terörist); Kuran’ı / Vahyi TERK eden Dublör-Peygamber’dir, Avrupa’nın Karikatür konusu olan ve “Muhammet” isminin arkasına saklanarak İnsanları aldatıp sömüren Arabi Kutsal PUT’tur. Ve Kuran’daki Allah’ın Son-Peygamberi “Hakiki Muhammet” (buraya lütfen dikkat ediniz !!); İLK değil, SONUNCU İslam / Müslüman Peygamberi’dir. ALDATMACAnın membaı “6/89-90 Enam 161-163”, “39/12 Zümer” vb daha pekçok apaçık ayetlerde gözlemlenebilmektedir. Takunyalı Yobazın beynini buharlaştıracak Kuran Hakikatlerine azar-azar devam edeceğim Efendim ki, aniden buharlaşma olmasın .. Saygılarla **

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: