BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

Fahişelik; Başarılı demokrasinin ilk işareti !

Posted by bbcislam Mayıs 13, 2009


“Fahişelik; Başarılı demokrasinin ilk işareti”
İslamonline sitesinde Afganistan’da Taliban iktidarının devrilmesinden sonra Kuzey İttifakı güçlerinin Kabil’i ele geçirip Batı destekli bir demokratik rejim kurmasından sonra, daha iyi bir yaşam beklentisiyle evine dönen Afgan kızı Fatma’nın hikayesi anlatıldı.

Hikayeyi Taliban’ın resmi sitesinden aynen iktibas ediyoruz:

O, iyi bir yaşam yerine bedenini satarak yaşamak ve ailesine bakmak zorunda kaldı. Kendisi “Başka bir yolum kalmadı” diyor. İran’dan döndükten sonra kendi memleketi Mezar-ı Şerif’te bir iş bulamadı. Sonuçta annesine, ikisi kız, üç kardeşine bakabilmek için çaresiz fahişelikten başka bir seçenek bulamadı. Fatma şimdi yüzü ağır şekilde boyalı olarak her gün müşteri bulmak için sokaklarda dolanıyor.

“Her gün erkenden kalkıyorum ve şehrin etrafında dolaşıyorum” diyor. “Müşterilerim beni durduruyor ve fiyat pazarlığından sonra götürüyor.”

Bağımsız bir organizasyon olan RAWA’ya göre, Taliban’ın devrildiği 2001 yılından beri fahişelik, muhafazakar bir ülke olan Afganistan’da oldukça yaygın bir hale geldi. Artık fahişelik, genelev işletmeciliğiyle ve muhabbet tellallığıyla birlikte resmi bir hale geldi.

Aynı zamanda demokratik Karzai rejimi, “şeriat ahlakı”na bağlılığını bildirdi ve zina suçuna 5 ila 15 yıl arası hapis cezası verilmesini öngördü. Bununla beraber, bir kişi bile bu kanuna uymayı düşünmüyor. Burada para her şeyi çözüyor.

Web site bir başka kadının da hikayesini anlatıyor. Ülkenin kuzeyindeki Kunduz şehrinde yaşayan 24 yaşındaki Nesrin, bu mesleği annesinden miras olarak aldığını söylüyor.

“Babam savaşta öldü ve annem dul kaldı. Önce ne iş yaptığını bilmiyordum.” diye anlatıyor. “Sonra O’nun fahişe olduğunu anladım. Bir gün beni eve gelen bir adamla seks yapmaya teşvik etti.”

Nesrin, bugün fuhuş dünyasında bazen bir gecede birkaç erkekle beraber olmasıyla oldukça tanınmış biri.

“Gerçekten de asil bir hanım olup kocamla birlikte yaşamak isterdim. Fakat şimdi herkes beni bir fahişe olarak görüyor” diye içini çekiyor.

Afganistan’da demokratik rejimin kurulmasından sonra, fuhuş ve uyuşturucu tiryakiliği gerçekten de büyük bir hızla yayıldı. Yerel insan hakları çalışanları, demokratik güçlerin kuklası olan yerel yönetimi Afgan halkına suç ve sefahat düşkünlüğü getirmekle suçluyor.

Şeriat hukukunu tesis eden Taliban döneminde, Afgan toplumunda bu tür ahlaksızlıkların neredeyse kökü kurutulmuştu. Hem de Taliban’ın yaklaşık beş yıl gibi kısa bir yönetimde kalmasına rağmen…

Press Medya özel haberidir. Kaynak belirtilerek alıntı yapılabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: