BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

Saddamın Askerleri Filmi”video”

Posted by bbcislam Mayıs 1, 2009


Gani Rüzgar Şavata’nın daha gösterime girmeden tartışma konusu olan ve Kültür Bakanlığı’nın sansürüne takılan Saddam’ın Askerleri nihayet vizyonda.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaş sınırı sansürüne takılan Saddam’ın Askerleri filmi 1 Mayıs’ta vizyona giriyor. Yönetmen Gani Rüzgar Şavata’nın çok tartışılacak filmi için Irak ve İran’da da gala yapılacak.

23 Şubat’ta galası yapılan ve 27 Şubat’ta vizyona girmesi gerekirken Kültür ve Turizm bakanlığı’nın yaş sınırı sansürüne takılan “Saddam’ın Askerleri” filmi 1 Mayıs’ta seyirci ile buluşuyor.

Türkiye, İran ve Irak ortak yapımı olan Saddam’ın Askerleri filmi, ABD’nin 6 yıldır devam eden Irak işgalinden beri, Irak Kültür Bakanlığı’nın ilk filmi unvanını taşıyor. Yurt dışında yapılacak bütün festivallere de Irak Kültür Bakanlığı adına katılacak olan filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Gani Rüzgar Şavata Türkiye’de hiçbir festivale katılmayacağını söyledi.

26 ildeki 80 sinema salonunda gösterime girecek olan Saddam’ın Askerleri filmi için, Kültür Bakanlığı ile yapılan görüşmelerden sonra yaş sınırı 15’e indirildiğini açıklayan Şavata Haber 7’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi “Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Irak’ın Erbil kentinde gala yapacağız. Ayrıca İran’da gala yapılacak ve gösterime girecek. Bu film benim sanat hayatımın en önemli eseri. ABD’nin Irak işgali ve Saddam’ı Saddam yapan emperyalist güçlerin dünü, bugünü anlatıyor. Aynı zamanda diğer ismi de soykırım. Film izlendiğinde her soykırıma uğrayan millet kendisini görür. Dünyadaki bütün mazlumların hayat hikâyesini anlatan Saddam’ın askerleri aynı zamanda 12 Eylül’de Diyarbakır Cezaevlerinden yaşanan olayları da konu ediniyor. Onun için 2 Mayıs’ta Diyarbakır’da büyük gala için sanatçı çıkarması yapacağız.”

Saddam’ın Askerleri filminde yönetmen ve başrol oyuncusu Gani Rüzgar Şavata ile birlikte, ünlü manken Tuba Özay’ın yanı sıra Yalçın Dümer, Yusuf Özpalat, Güler Işık, Yusuf Çetin, Mahmut Atay, Irak sinemasının tanınmış oyuncularından Sabr-i en Bintahal, İran’lı Şiro Agreji rol alıyor…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: