BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

Yama Tutmayan Demokrasi

Posted by bbcislam Nisan 30, 2009


Yama Tutmayan Demokrasi

ABD’de rahat yaşayan, bir kedim bile yok edebiyatı yapan, Fesad medyaya demeç veren şahsında kimyası bozulmuş ki ağzına geleni söylüyor. Tarihte hep böyle olmuş. Ne zaman bir yerde Hakkın temsilcileri gündem olmuşlarsa, olmadık iftiralara maruz kalmışlar.

Demokrasi savunucularda çok iyi biliyor ki, demokrasi sorunları çözmekten çok bizatihi sorunun kaynağını oluşturuyorlar. Çünkü artık yırtıklarını yamalar bile tutmuyor zira yama yapmadık yerleri kalmadı.
Demokrasi diyorlar siyasal çoğunluğa açık olmuyorlar. Kültürel ve toplumsal çoğunluğu kabul etmiyorlar.
Halkın içinden, halkın temsilciler olmanıza ve iktidar olsanız dahi adil eşitlikçi ve katılımcı olamıyorsunuz. Kısaca, mevcut sistemde siz ne kadar iyi niyetli iktidar olsanız bile, ne çoğulculuğu sağlayabilir nede adaleti tesis edebilirsiniz. Bu şuna benzer, istifadenize sunulmak üzere size içinde her şeyi mevcut bir saray veriyorlar, yalnız bu sarayın küçük bir kusuru var tavanı delik ve bu tavandan her gün pislik akıyor. Size değiştirilmek hakkı verilmiş pislenen koltukları, halıları, davar kâğıtlarını vb. değiştirebilirsiniz yalnız tavandaki delik hariç. Delikten akan pislikten sadır olan kokular zamanla sizi rahatsız ediyor. Bir ara demokrasiye de güvenerek sarayın dış görünümünü ve sistemini değiştirmek istediniz. (Yani pis kokudan kurtulmak istediğiniz de) hemen sarayın görünmeyen sahipleri geldi ve size bu pis kokunun esans olduğuna ikna ettiler.
O günden sonra sizde başkalaşım başladı. Bu başkalaşmanın sonucunu güney’in ve doğunun halkla bütünleşmiş gerçek sahipleri seçim öncesi uyarı yapmasına rağmen aldırış edilmedi.
Ve 29 Mart seçim sonuçları ortaya çıkınca siz çıkıp önceki hatanızı telafi edeceğinize, tam tersi seçim öncesi yaptığınız hatayı tekrarladınız ve sonucun adını etnik kimlik koydunuz.
Bizim öğrendiğimiz değerler, bize hüküm vereceksiniz adil hüküm verin, yoksa vermeyin zira hükümde temel esas adalettir. Adalet hükmün temelidir. Onun için İbni-Teymiye öyle diyor, “bir devlet küfürle yıkılmaz, zulümle yıkılır.”

Müslüman görünüp zulüm eden bir devlette yaşamaktansa gayri Müslim ancak adil olan bir devlette yaşamak tercihe şayandır. Zaruret halinde ölmeyecek kadar necis et yenir, fakat zaruret halinde zulüm yapılmaz. Ne Müslüman fert nede Müslüman devlet bunu yapmaz.
İşin ilginç yanı sistemden muzdarip olan birinin bu mustazaf halk için etnik kimlik yakıştırması yapmasıdır. Kanımca hakikatte bu mustazaf halk zulümle yönetilen bir Kürdistan’da yaşamaktansa, adil yönetilen başka bir bölgede yaşamayı tercih eder. Bu yüzden adalet, hürriyet, emniyet esastır. Bunları çiğneyen hangi Devlet olarsa olsun ne adına çiğnerse çiğnesin zulüm etmiş olur.
29 Mart seçimlerinin üzerinde henüz 3 hafta geçti. Seçim hakkında çok şeyler söylendi. Hangi manada söylediği belli olmayan birkaç yazar seçimin galibinin seçime katılmasa da yerel bir güçten bahsettiler. Şöyle bir mesajda verdiler “eğer bu organize gücün önü kesilmese, gelecekte DTP ve PKK’yı silip yok eder.” PKK ve DTP’yi anladık dokusu bu güç ile uyuşmuyor, peki kendisini kanaat önderi olarak sureti haktan gösteren bu şahsa ne oluyor, oturduğu yerden ahkâm kesiyor. Belli ki 29 Mart yerel seçimler birçok dengeleri alt üst ettiği gibi ABD’de rahat yaşayan, bir kedim bile yok edebiyatı yapan, Fesad medyaya demeç veren şahsında kimyası bozulmuş ki ağzına geleni söylüyor. Tarihte böyle olmuş hep. Ne zaman bir yerde Hakkın temsilcileri gündem olmuşlarsa olmadık iftiralara maruz kalmışlar. Biz Lübnan’da Hizbullah’a, Filistin’de Hamas’a ve özelde Kürt halkının, genelde Türkiye Müslümanlarının hak ve hukukunu İslam’i değerlerine sahip çıkan ve uğurda Şehit veren asil Cemaat’e yalan yanlış, ipe sapa gelmez sözleri söyleyenleri yerin ve göğün sahibi Allah’a şikâyet ediyoruz.
Rabbim ıslahınız mümkünse sizi ıslah etsin, değilse Allah’ın, Peygamberlerin, Meleklerinin ve Müminlerin laneti ırkçıların üzerine olsun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: