BBC İslam

İman etmeden mücadele edilemez mücadele etmeden de iman etmiş olunmaz.

İsrail’in ezeli düşmanı: Hizbullah

Posted by bbcislam Nisan 30, 2009


İsrail’in ezeli düşmanı: Hizbullah

Arapça’da Allah’ın partisi, anlamına gelen Hizbullah Lübnan’da çok etkili bir siyasi ve askeri güç.

İran’ın mali desteğiyle 1980’lerin başında kurulan Şiilerin örgütü, kuruluşun hemen ardından İsrail’in Lübnan’dan çekilmeye zorlamak için mücadele etti.

Örgüt, özellikle askeri kanadı İslami Direniş sayesinde 2000 yılının mayıs ayında bu hedefine ulaştı.

İsrail işgali ardından 1982 yılında bir grup müslüman din adamı tarafından kuruldu.

Bekaa Vadisi’nde konuşlanan Hizbullah’ın askeri kanadı yaklaşık 2 bin İranlı Devrim Muhafızları’ndan oluşuyordu. Devrim Muhafızları, Tahran yönetimi tarafından direnişe yardımcı olmak amacıyla gönderilmişti.

Hizbullah’ın bir diğer amacı da, Lübnan’ı İran tarzı bir İslam toplumu yaratmaktı. Ancak daha sonra bu hedefinden vazgeçti.

Parti’nin söylemlerinde İsrail’in yıkılması hedefine sık sık vurgu yapılıyor. Örgüt, Filistinin işgal altında bir İslam toprağı olduğunu, İsrail’in varolma hakkı bulunmadığını savunuyor.

Hizbullah, özellikle kuruluşunun hemen ardından 1980’li yılların ilk yarısında Batılılara karşı rehin alma eylemlerini bir taktik olarak uyguladı.

1983 yılında Beyrut’ta Amerikan ordusunun karargahına düzenlenen bombalı saldırıda 241 deniz piyadesi ölmüştü.

Saldırı ardından Amerikalılar Beyrut’tan çekildi.

Lübnan siyasetinde etkili

Lübnan’daki Şii müslümanları temsil eden örgüt, İsrail’e karşı mücadelesi nedeniyle çoğu Lübnanlının saygısını kazandı.

Lübnan parlamentosunda temsil ediliyor. Ayrıca klinikler açıp, Lübnanlılara sağlık hizmeti de sunarak, sosyal yaşamın da önemli bir parçası haline gelen Hizbullah’ın El Manar adlı, etkili bir televizyon kanalı da var.

Bir zamanlar Lübnan’a giden batılıların kaçırılıp rehin tutulması eylemleriyle ün salan Hizbullah, Amerika Birleşik Devletleri tarafından terör örgütleri arasında sayılıyor.

Washington Avrupa Birliğinin de Hizbullah’ı terör örgütü ilan etmesini istiyor.

Ama bir çok Avrupa’lı diplomat, Hizbullah’ın Lübnan parlamentosunda temsil edilen bir siyasi güç olduğuna dikkat çekerek, bu öneriye kuşkuyla yaklaşıyor.

Hizbullah milisleri, Birleşmiş Milletler’in kararlarına rağmen silah bırakmayı reddediyor.

İsrail’in varolma hakkını reddediyor

İsrail Lübnan’dan çekildikten sonra Hizbullah güçlerinin Lübnan ordusuna entegre olmasu ve faaliyetlerini siyasi ve sosyal konulara odaklanması umuluyordu. Ancak elde ettiği siyasi kazanımların ardından şimdi, yalnızca Lübnan için değil, bölge için bir direniş örgütü olduğunu savunuyor.

İslami Direniş hala İsrail Lübnan sınırında faal durumda. Gerilim daha çok Şeba Çiftlikleri olarak bilinen bölgede yaşanıyor. Hizbullah Şeba Çiftliklerini’nin Lübnan’ın olduğunu savunuyor ve İsrail’in işgali altında olduğunu söylüyor.

İsrail’in BM tarafından da desteklenen savı ise, Şeba Çiftlikleri’nin sınırın Suriye tarafında, Golan Tepeleri’nin bir parçası olduğu yönünde.

Golan Tepeleri de, 1967 yılından bu yana İsrail işgali altında.

Hizbullah uzun süre de Suriye’nin desteğini aldı. Şam yönetiminin Lübnan’daki çıkarlarını koruduğu, Suriye’nin Golan Tepeleri’ni işgal eden İsrail’e karşı kullandığı ileri sürülüyordu.

Ancak 2005 yılında Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’yi hedef alan suikastın ardından ortaya çıkan krizin sonunda Suriye Lübnan’da bulunan yaklaşık 14 bin askerini geri çekmek zorunda kaldı.

Gözlemciler, Hizbullah’ın krizden bu yana daha ihtiyatlı bir strateji izlediği görüşünde. Suriye’nin Lübnan’daki varlığına desteğini sürdüregeldi, ancak Lübnan muhalefetini de eleştirmekten kaçındı. Ayrıca Batı’nın Lübnan’ın içişlerine müdahalelerine karşı çıkarak, birlik çağrıları yaptı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: